Innowacyjny kombajn do zbioru maliny letniej „Malinka”

"Malinka" to nie tylko kombajn do zbioru maliny letniej, to innowacyjna koncepcja prowadzenia plantacji i zbioru owoców!

To właśnie nikła dostępność pracowników, coraz bardziej restrykcyjne przepisy prawa pracy, oraz rosnące stawki za roboczogodzinę sprawiły że PPHU Wachowski postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom plantatorów malin owocujących na pędach dwuletnich i skonstruować maszynę, która byłaby remedium na wspomniane bolączki. Jak się okazało, stworzono coś więcej – kompletną koncepcję prowadzenia plantacji.

Zależało nam na tym, by w Polsce wyprodukować kombajn do malin letnich. Wsłuchując się w opinie plantatorów doszliśmy do wniosku, że dostępne na świecie rozwiązania są albo koszmarnie drogie, albo nie spełniają oczekiwań osób uprawiających maliny. Zwłaszcza jakość pozyskiwanych owoców nie była zadowalająca. Nasz kombajn Malinka, przy zastosowaniu specjalnych podpór w kształcie „Y” oraz doborze odmian przydatnych do zbioru mechanicznego sprawia, że jakość owoców jest lepsza niż przy zbiorze ręcznym. Dojrzałe owoce nie zostają na krzewach, a zielone nie trafiają do skrzynek.

Założenie plantacji wedle naszych zaleceń oraz wykorzystanie do zbioru kompaktowego, półrzędowego kombajnu Malinka przyczyni się do znacznej poprawy efektywności finansowej prowadzenia plantacji malin letnich. Uwolni też ich właścicieli od przykrego obowiązku organizacji zespołu rwaczy, spełnienia wymogów prawnych związanych z ich zatrudnieniem, czy zakwaterowaniem – często niezwykle uciążliwych i kosztownych.

Prowadzenie plantacji i praca z kombajnem

Aby kombajn mógł być wykorzystany rzędy muszą być prowadzone przy podporach w kształcie litery „Y”. Owoce są zrywane poprzez zespół otrząsaczy a następnie transportowane do skrzynek. Po drodze lekkie zanieczyszczenia są usuwane przy pomocy wentylatora. Cięższe obiekty usuwane są na ręcznie z transportera. Kombajn Malinka w standardowej konfiguracji to maszyna półrzędowa. Jest przyczepiana do ciągnika o minimalnej mocy wynoszącej 26 KW. W praktyce może być obsługiwana na przykład przez ciągnik Ursus C330, czy inny traktor o małej mocy. Napędzana jest poprzez WOM o prędkości 540 obr. Jej konstrukcja pozwala na hydrauliczną regulację dyszla, kół skrętnych, wentylatora, siłowników do podnoszenia stołu. Prędkość taśm, szybkość odwiewu także są regulowalne. Do obsługi zestawu potrzebne są 2 osoby. Jedna zasiada w ciągniku, druga operuje kombajnem. W przypadku wystąpienia wielu zanieczyszczeń kolejną, trzecią osobę można oddelegować do odrzucania niepożądanych obiektów. Średnia prędkość robocza wynosi 2 km/h. Sterowanie osią skrętną odbywa się z ciągnika. W kabinie traktora instalowany jest specjalny rozdzielacz, który pozwala na operowanie osią, więc i poprawianie toru jazdy. Operator kombajnu skupia się więc wyłącznie na odpowiednim wyregulowaniu pracy samego kombajnu. Uwrocia pozostawia się standardowej długości.

Wszystkie maszyny w naszej firmie realizujemy na zamówienia. W ramach takiego zlecenia możemy dokonać dowolnych modyfikacji na życzenie zamawiającego. Kwestia zaczepów, regulacji, czy innych elementów dodatkowego wyposażenia jest do indywidualnego uzgodnienia.

Maszyna prawnie chroniona przez Urząd Patentowy RP!