Piły konturowe

Urządzenie znajduje szereg zastosowań w sadach owocowych np. jabłoni, wiśni, czereśni, śliwy, orzecha. Cechuje je wysoka precyzja cięcia, zwiększenie wydajności oraz przyśpieszenie prac związanych z przycinką oraz wpływa w dużym stopniu na zwiększenie zbiorów oraz poprawę ich jakości.

Jak wszyscy wiemy ręcznemu podcinaniu sadów towarzyszą ogromne ilości włożonej pracy jak również czasu, a efekt czasami jest daleki od zamierzonego. Wychodząc naprzeciw temu nasza firma wprowadziła do oferty nową maszynę której zadaniem jest mechaniczne przycinanie konturowe drzewek. Metoda mechaniczna powoli wypiera konwencjonalne sposoby utrzymania drzewostanu, sprawiając że prace z tym związane stają się łatwiejsze oraz poświęcony temu zabiegowi pielęgnacyjnemu czas zostaje zminimalizowany. Również ta metoda pozwala na przygotowanie drzewek w celu stworzenia plantacji na wzór tzw. ściany owoconośnej.

Maszyna składa się z paru głównych elementów takich jak: rama główna, własny układ hydrauliczny, ramie pionowe, ramie wysuwane, ramię mocujące elementy robocze (piły, bądź listwę tnącą). Montaż urządzenia odbywa się za pomocą specjalnego mocowania przykręcanego z przodu ciągnika przeznaczonego pod konkretny model, rozwiązanie to zapewnia bardzo dużą sztywność oraz dokładniejszą kontrole nad maszyną tych rozmiarów. Urządzenie może być wyposażone w własny układ hydrauliczny w skład którego wchodzi zbiornik oleju oraz przekładnia wraz z pompą wysokiego ciśnienia. Zespół układu hydraulicznego podpinany jest pod tylny układ mocowania trzypunktowego oraz napędzany jest wałkiem odbioru mocy WOM, co w znacznym stopniu ogranicza zużycie elementów układu hydrauliki ciągnika oraz zapewnia maszynie odpowiednią wydajność olejową. Układ ramienia pionowego wyposażony jest w hydrauliczna regulacje wysokości pomagającą na dostosowanie ustawień pił w zależności od wysokości drzewek. Ramie wysuwne posiada hydrauliczna regulacje kąta cięcia ściany, służące do otrzymania konturów drzewka najbardziej zbliżonych do trapezu które są najkorzystniejsze. Kolejną możliwość regulacji zapewnia nam górne ramie mocujące piły. Ramię to służy do przycinania drzewek na odpowiednią wysokość zadaną przez operatora, prowadzone jest w górnej części drzewka, wyposażone jest w automatyczny system wykrywania przeszkód który po napotkaniu np. słupka odchyla element z piłami w celu ominięcia ich a następnie wraca w pozycje wyjściowa zapewniając nieprzerwana prace oraz unikniecie uszkodzeń maszyny. Element tnący maszyny posiada również regulacje kąta dolnych pił aby możliwe było przycięcie dolnych pędów w celu odpowiedniego uformowania drzewka. Piły napędzane są silnikami hydraulicznymi połączonych bezpośrednio z nimi, bądź za pomocą przekładni pasowych.

Możliwe rodzaje konfiguracji

Wszystkie regulacje położeń pił odbywają się z wykorzystaniem układu hydrauliczno-elektrycznego przez połączenie siłowników z rozdzielaczem hydraulicznym sterowanym elektrycznie z wykorzystaniem sterownika umieszczonego w kabinie. Ta metoda pozwala w znacznym stopniu uprościć konstrukcje oraz obsługę urządzenia przez jednego operatora.

Urządzenie występuje w paru wersjach wyposażenia do wyboru:

  • Wyposażenie maszyny w piły talerzowe,
  • Wyposażenie maszyny w piły nożowe służące do przycinania młodych pędów,
  • Wyposażenie maszyny w listwę tnącą jako narzędzie robocze.